П'ятого квітня 2013 року у с. Турівка, де народився Микола Іванович Міхновський, відбулося відкриття його погруддя.
http://mihnovskiy.com/ua/blog/poslednie-zapisi/p-yatogo-kv-tnya-2013-roku-u-s-tur-vka-de-narodivsya-mikola-vanovich-m-khnovskiy-v-dbulosya-v-dkritt/
У селі Турівка, що на Київщині, на подвір'ї школи 5 квітня відкрили пам'ятник ідеологу українського націоналізму Миколі Міхновському. Турівка є батьківщиною Міхновського, адже тут він народився і тут довгі роки був священиком його батько Іван.
"Микола Міхновський повернувся у своє рідне село. Повернувся не як бандит, яким його намагалася зобразити Москва, а як шанований земляками державний діяч. Це одне з тих див, свідками якого ми є", - зазначив на відкритті голова клубу "Холодний Яр" Роман Коваль.
Це другий в Україні пам'ятник Міхновському - перший був встановлений над його могилою на Байковому цвинтарі. Крім того, є погруддя Миколі Міхновському на барельєфі на вулиці Братів Міхновських у Львові.
Ідея встановити в Турівці пам'ятник Миколі Міхновському належить професорові Анатолію Доценку. Пам'ятник є бюстом, виконаним зі штучного каменю - сірого граніту. Робота над твором продовжувалася три місяці. Образ взятий з відомої фотографії Миколи Міхновського. Найважче, за словами автора пам'ятника, молодого скульптора Дмитра Чуба, було відтворити знак присяжного повіреного, яким працював Міхновський у то час, коли було зроблене фото.
"Були різні задумки, але я зупинився саме на цьому варіанті. Перший ескіз всім сподобався і я вирішив більше нічого не змінювати", - розповів Чуб у коментарі.
На зауваження, що на скульптурі Міхновський виглядає худішим, ніж на фото, організатори жартували, що таким є бачення автора.
Погруддя освятив священик УПЦ КП о. Олег зі Згурівки. На мітингу також виступали сільський голова Турівки Валентин Волочнюк, голова ОУН (д) Павло Дорожинський, Осип Барецький з Німеччини, голова Руху Василь Куйбіда, професори Сергій Литвин та Анатолій Доценко, краєзнавець Олег Гаврильченко з Лубен.
Історик Федір Турченко, автор монографії про Міхновського розповів:
"Чим більше я працював над історією цієї людини, яка зробила внесок у розбудову України, тим більшою здавалася її постать як ідеолога і політика. Сьогодні про Міхновського знають, але не всі. А сьогодні він актуальний як ніколи. Ще потрібно багато чого зробити, поки дійдемо до того, щоб досягнути того ідеалу, до якого він прагнув. І ми обов'язково дійдемо до тієї мети, що Україна буде належати українському народу, i не лише чистокровним українцям, а всім, хто її любить, служить їй і пов'язує своє майбутнє з Україною".
По завершенню меморіального мітингу всі перейшли до школи, де відбулася науково-практична конференція, присвячена життю і діяльності Миколи Міхновського.
Ольга СКОРОХОД
Джерело: Gazeta.ua